Vid Almi Nord ABs bolagsstämma den 22 april beslutades, i enlighet med valberedningens förslag, att utse Niklas Jonsson till ny styrelseordförande i Almi Nord AB. Niklas Jonsson efterträder Leif Karlsson.
Niklas Jonsson har lång och gedigen erfarenhet av ledande befattningar inom finansiering, bank och regional näringslivsutveckling i norra Sverige. Han har tidigare varit vd för Almi Nord under flera år och ledde då bolagets arbete med rådgivning och finansiering till små och medelstora företag i Norrbotten och Västerbotten. Under sin tid på Almi arbetade han nära företagare i hela regionen och bidrog till att utveckla Almis erbjudande i takt med företagens behov.
Efter sin tid på Almi har Niklas Jonsson varit verkställande direktör för Norrlandsfonden, där han fortsatt att arbeta med kapitalförsörjning till företag i norra Sverige. Han har en ekonomie magisterexamen och en gedigen bakgrund från banksektorn, bland annat som kontorschef på SEB. Niklas Jonsson är uppvuxen i en småföretagarfamilj och har egen erfarenhet av företagandets villkor.
– Det känns både roligt och meningsfullt att återvända till Almi, nu i rollen som styrelseordförande. Jag har starka band till verksamheten sedan tidigare och ser fram emot att bidra med ett mer övergripande och strategiskt perspektiv. Almi har en viktig roll i den regionala utvecklingen, och jag är glad över att få vara med och fortsätta stärka förutsättningarna för företag i norra Sverige, säger Niklas Jonsson.
Almi vill samtidigt rikta ett varmt tack till avgående styrelseordförande Leif Karlsson för hans engagemang och insatser för bolaget. Under Leif Karlssons tid som styrelseordförande har Almi Nord haft ett tydligt fokus på sitt uppdrag att bidra till hållbar tillväxt och utveckling i norra Sveriges näringsliv. Hans arbete har präglats av långsiktighet, stabilitet och ett starkt engagemang för regionens företagare och han beskriver själv tiden med: - Jag har som styrelseordförande haft förmånen att träffa många som är engagerade i utvecklingen av näringslivet i Norrbotten och Västerbotten. Stort tack till alla som jag träffat, mina styrelsekollegor och alla fantastiska medarbetare i Almi för fem intressanta år.
Niklas Jonsson tillträdde som styrelseordförande vid bolagsstämman den 22 april med ambitionen att tillsammans med styrelsen och ledningen fortsätta stärka bolagets roll som en viktig aktör för hållbar tillväxt och utveckling i regionens näringsliv.
För mer information kontakta:
Juliana Perez Falke, Affärsområdeschef Almi, 070-239 61 14
Niklas Jonsson, Styrelseordförande Almi Nord, 070-535 13 75
Vi investerar i hållbar tillväxt! Almi erbjuder lån, riskkapital och affärsutveckling till företag med tillväxtpotential. Almi AB ägs av staten och är moderbolag i en koncern med regionala dotterbolag och underkoncernen Almi Invest AB. De regionala dotterbolagen ägs till 51 procent av moderbolaget och till 49 procent av regionala ägare och erbjuder lån och affärsutveckling. Almi Invest ägs till 100 procent av moderbolaget och bedriver riskkapitalverksamhet. Almis verksamhet ska utgöra ett komplement till den privata marknaden avseende företags behov av finansiering och affärsutveckling.