2025-03-06 06:10Pressmeddelande

Oron i världen påverkar och många har kämpat med lönsamheten

Martin Hellström, Vd Almi Mitt ABMartin Hellström, Vd, Almi Mitt AB

Årets styrelsekartläggning från Almi visar rekordlåg ökning av antalet företag och styrelseledamöter sedan förra året och vi ser inga större förändringar i jämställdheten i små och medelstora företag.

Styrelsekartläggningens syfte är att belysa hur jäm­ställdheten, en aspekt av hållbarhet, utvecklas i små och medelstora företagsstyrelser och på vd-poster.

Vi har valt att göra ett urval baserat på företag med minst fem miljoner i omsättning och/eller minst fem anställda. 

För tredje året i rad visar statistiken att 21 procent av det totala antalet ledamöter i de undersökta företagen i landet är kvinnor. Ökningen av det totala antalet ledamöter har varit låg.

Västernorrland ligger strax under snittet i landet med 20% kvinnor, vilket är en svag ökning från fjolårets 19%.

”Vi på Almi ser att jämställda styrelser presterar bättre och de företag som vill utveckla sitt styrelsearbete är mycket välkomna att höra av sig. Vi på Almi och våra partners kan hjälpa till att utveckla styrelsearbetet, men det första steget måste tas av företagens ägare. Som alltid kommer handling påverka attityder mer än vad kunskap gör, så ta ett första steg och hör av er om ni vill bli starkare” säger Martin Hellström Vd på Almi Mitt AB.

Hela rapporten finns att hämta på:

www.almi.se/kunskap-och-inspiration/undersokningar/styrelsekartlaggning/



Om Almi

Vi investerar i framtida tillväxt! Almi erbjuder lån, riskkapital och affärsutveckling till företag med tillväxtpotential. Almi AB ägs av staten och är moderbolag i en koncern med 16 regionala dotterbolag och underkoncernen Almi Invest AB. De regionala dotterbolagen ägs till 51 procent av moderbolaget och till 49 procent av regionala ägare och erbjuder lån och affärsutveckling. Almi Invest ägs till 100 procent av moderbolaget och bedriver riskkapitalverksamhet. Almis verksamhet ska utgöra ett komplement till den privata marknaden avseende företags behov av finansiering och affärsutveckling.


Kontaktperson

Martin Hellström
Vd Almi Mitt AB
Martin Hellström